Yaşamkent Mahallesi 3222/2.Cad. No:12 Çankaya - Ankara

Ev almak yeni bir hayat düzenine geçmek, yaşam kalitesini yükseltmek ve geleceğe dair iyi bir yatırım yapmak için oldukça doğru bir seçimdir. Emlak sektöründeki gelişmelerin ve teknolojinin etkisi ile kaliteli ve yenilikçi projelere imza atılıyor. Akay Neris sunduğu özellikler ve konfor ile ev alırken merak edeceğiniz her sorunun cevabını verirken siz yine de dikkat etmeniz gereken noktaları bilerek kararınızı verebilirsiniz. Modern mimarinin teknoloji ile buluştuğu projelerden birisi olan Akay Neris, içiniz rahat bir şekilde yatırım yapmanız ve yeni bir yaşam alanına sahip olmanız için gereken her unsuru bir araya getiriyor. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri de göz önünde bulundurduğunuz zaman bu projenin gerçekten hayatınıza sağlayacağı katkıları rahatça görebileceksiniz.

Beklentilerinizi Ön Plana Çıkarın

Ev almak oldukça önemli bir karar olduğu için beklentilerinizi düşürmek doğru bir davranış biçimi değildir. Uzun yıllar boyunca oturmak ya da yatırım beklentisinde olmak beklentilerinize etki etmemelidir. Kalite her zaman kısa, orta ya da uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlar. Ev alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kalite olmalı. Sonrasında ise bu kalitenin sizin beklentilerinize ne denli uyum sağladığını göz önünde bulundurmalısınız. Beklentileriniz yaşam kalitenizi ve konforunuzu arttıracak düzeyde olduğu zaman kazançlı çıkarsınız. Ev alırken sadece barınma ihtiyaçlarını karşılamak oldukça eski bir anlayıştır. Barınma ihtiyacının yanı sıra sosyal imkanlar, çevre düzenlemesi, ulaşım, teknoloji ve çevresel unsurları göz önünde bulundurmak doğru bir sonuca varmanızı sağlar. Ev alırken spor salonu, yüzme havuzu, spor sahası gibi sosyal alanların projeye dahil olması; projenin içerisinde ya da çevresinde alışveriş merkezlerinin ve restoranların bulunması; okul, hastane, iş merkezi gibi alanların projenin yakınlarında yer alması karar sürecinde etkilidir. Bu unsurlarla beklentilerinizi birlikte düşünerek kendiniz ve hayatınız için en uygun evi satın alabilirsiniz.

Yönetmeliklere Uygunluk

 

Türkiye’nin büyük bir kısmının deprem bölgesinde olduğunu göz önünde bulundurduğunuz zaman ev alırken ilk dikkat etmeniz gereken konutun bulunduğu zemin ve bu zemine uygun yapının olmasıdır. Deprem riskini göz önünde bulundurarak zemin etüt raporunu kontrol edebileceğiniz bir projeye yatırım yapmalısınız. Deprem yönetmeliğine uygunluk da ev alırken görmeyi talep edebileceğiniz belgeler arasında yer almaktadır. Yapı denetim firmalarından alınan uygunluk belgesini görmeyi mutlaka talep edin. Tüm belgeleri tam olan projelere güvenle yatırım yapabilirsiniz. Belgeleri ile ilgili geçiştiren cevaplar veren firmalara soru işareti ile yaklaşabilirsiniz.

Haklarınızı Bilin

İnşaat firmalarının yaptıkları projelerde uzun süreli sorumlulukları vardır. Kaba inşaat ile ilgili sorunlarda 5 yıl, ince işçilik gerektiren alanlarda ise firmalar 2 yıl boyunca sorumludur. Kaba inşaat olarak adlandırılan alanlar duvarlar, yalıtım ve binanın taşıyıcı sistemi olarak bilinirken ince işçilik olarak adlandırılan alanlar sıva, zemin döşeme, sıva gibi unsurlardır. Firmaların bu alanlarda güvence vermesi, ev alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisidir. Güvenilir ve kaliteli bir yatırım yapmak istiyorsanız firmanın sorumluluğunu daha önceki bitmiş projeleri üzerinden değerlendirebilirsiniz. Firmanın yapmış olduğu projeleri incelemek; teslim tarihi ile ilgili piyasa yorumları ev alırken inceleyebilecekleriniz arasında yer almaktadır. Proje için anlaşma yaparken cayma ve iade şartlarını mutlaka gözden geçirin. Proje teslim tarihi, teslim tarihinin ertelenmesi durumunda sahip olduğunuz hakları ve karşı tarafın sorumluluklarını öğrendiğiniz zaman daha doğru bir satın alma kararı verebilirsiniz. Ev satın alırken haklarınızı detaylı bir şekilde öğrenmek hatalı bir karar vermenize engel olur.

Metrekare Sorunu Yaşamayın

Projelerde verilen bilgilerin doğru olması oldukça önemlidir. Özellikle metrekare ile ilgili bilgilendirmeler de hayal kırıklığı yaşatabilecek durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Brüt ya da net metrekare arasındaki farklılık sizin kullanılabilir alanınız açısından önemlidir. Net metrekare ile brüt metrekare arasında %50’ye yakın farkların olabildiği projeler alıcılar için oldukça büyük sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Projelerde net ve brüt metrekarelerin birlikte verilmesi zorunludur. Bu zorunluluğu bilerek projeleri incelerseniz eğer ev alırken doğru kararı daha kolay bir şekilde verebilirsiniz. Net metrekareler kullanılabilir alanı ifade ettiği için alıcılar için en önemli bilginin net metrekare olduğunu söylemek yanlış olmaz. Satın almaya karar verirken net metrekareyi hatta odaların ve kullanım alanlarının net metrekarelerini ayrı ayrı öğrenmeniz en doğrusu olacaktır.

Metrekare kadar metreküp hesabının da ev alırken önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir kat fazla çıkmak için tavan yüksekliğinden kısılan projeler basık bir ev satın almanıza neden olur. Bu yüzden metreküp bilgisi almak ya da tavan yüksekliği ile ilgili bilgiyi öğrenmek ev alırken mutlaka dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır. Ferah, havadar ve aydınlık bir ev almak istiyorsanız eğer bu unsurlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Aidatları Netleştirin

Ev alırken satın aldığınız evin ne kadar aidatı olduğunu ya da olacağını sormayı es geçebilirsiniz. Odaklanmanız gereken pek çok farklı unsur olduğu için aidat dikkatinizden kaçabilecek bir detay olabilir. Ancak oldukça yüksek aidat miktarları evi satın aldıktan sonra canınızı sıkabilir. Kira bedeli olarak aidat vermek sizin için sorun olabilir. Aidat bedelinin ne kadar olduğunu ya da hangi oranlarla artacağını öğrenerek can sıkıcı durumlardan kurtulabilirsiniz. Akay Neris kendi kendine elektrik üreten binaları ile evlerin elektrik ihtiyacını sağlarken fazla üretilen elektriği, elektrik idaresine satarak gelir elde etmeyi planlayan özel bir projedir. Bu tür projelere yatırım yaptığınız zaman hem çevreci hem de uzun vadede ekonomik bir yatırım yapmış olursunuz.

Teknolojiye Uygunluğa Bakın

Yeni projeler insanların beklentilerini her açıdan karşılamak için özel olarak tasarlanıyor. Bu nedenle siz de beklentilerinizi teknoloji odağında güncelleyebilirsiniz. Akıllı ev sistemleri ve güneş panelleri ile elektriğini üreten akıllı binalar size yüksek bir yaşam kalitesi sunar. Bu tür detaylar satın aldığınız evin uzun vadede ne kadar değerleneceğinin göstergesidir. Eğer yatırım amacıyla ev alıyorsanız satın aldığınız evin yüksek getirisinin olması için modern ve teknolojik alt yapıya sahip olması gerekir. Alt yapı açısından modern ve yenilikçi çözümler sunan projeler uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlar. Bu projeler hem zamanla değerlenir hem de yeni projelerin gölgesi altında kalmayarak size her zaman yüksek geri dönüş sağlar.

Tam da Bu!

Ev alırken dikkat etmeniz gereken pek çok detay olsa da tüm sorulara cevap bulduktan sonra Bu evi istiyor muyum? sorusunun cevabı aramalısınız. Gördüğünüz anda hayaller kurmanıza neden olan, nasıl dekore edeceğinizi düşündüren, hayatınızla ilgili planları gözden geçirmenizi sağlayan bir projeden rahatlıkla ev satın alabilirsiniz. Ev alırken dikkat edilmesi gereken her detayı inceledikten sonra ev hala içinize sinmediyse o evi almamak doğru bir seçim olabilir. Ev alırken, evin sunduklarının yanı sıra size hissettirdikleri de oldukça önemlidir. Bu nedenle “Tam da bu!” demediğiniz herhangi bir projeye yatırım yapmamalısınız. Ev alırken dikkat etmeniz gerekenleri düşünürken her zaman önceliğiniz yaşam kalitenizi arttırmak ve konfor elde etmek olmalı. Bu detaya özellikle dikkat ettiğiniz zaman kendiniz ve sevdikleriniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.